Modelowa rewitalizacja miasta
Modelowa Rewitalizacja Miast to konkurs dotacji skierowany do jednostek samorządu terytorialnego, w którym można otrzymać fundusze na rewitalizację zdegradowanych terenów miejskich. Spośród 240 miast i gmin zgłoszonych do pierwszego etapu konkursu Ministerstwo Rozwoju wybrało 57 samorządów, które najlepiej przedstawiły swój pomysł na rewitalizację. Miasto Kostrzyn nad Odrą znalazło się na 22 miejscu. Zakwalifikowanie się do drugiego etapu konkursu uprawniało nas do złożenia wniosku o dotację, co uczyniliśmy w dniu 1 lutego br. i obecnie oczekujemy na rozstrzygnięcie konkursu. Niezależnie od jego wyników w dniu 23 lutego br. burmistrz Andrzej Kunt wydał Zarządzenie nr 58 w którym powołał Zespół Zadaniowy w składzie: Zbigniew Biedulski, Marzena Brenk-Sułkowska, Beata Kowalska, Małgorzata Kraszewska i Agnieszka Żurawska-Tatała. Burmistrz zobowiązał również wszystkich pracowników Urzędu Miasta, dyrektorów miejskich jednostek organizacyjnych i innych instytucji miejskich oraz Prezesów spółek miejskich do udzielania informacji, pomocy merytorycznej i organizacyjnej w zakresie koniecznym do realizacji zadań Zespołu. Przed wszystkimi Burmistrz postawił jasno i precyzyjnie wyznaczony cel do wykonania. Jest nim opracowanie „Diagnozy społeczno-gospodarczej służącej wyznaczeniu obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji na terenie miasta Kostrzyn nad Odrą”.
Sporządzenie powyższej diagnozy, w której ustalony zostanie obszar koncentracji negatywnych zjawisk społecznych będzie podstawą wyznaczenia obszaru do rewitalizacji na terenie miasta. Opracowując diagnozę skorzystamy z pomocy Mieszkańców, prosząc Państwa o udział w badaniach ankietowych, spotkaniach i konsultacjach. Przed nami więc długi i niełatwy proces, w którym chcąc przeprowadzić skuteczną rewitalizację, musimy zmierzyć się z problemami natury społecznej i ekonomicznej.
Diagnoza trafi do konsultacji społecznych jako załącznik do projektu uchwały o wyznaczeniu obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji. Konsultacje prowadzone będą minimum 3 0 dni. Następnie Rada Miasta, uwzględniając wyniki konsultacji podejmie stosowne uchwały.
Po ich uprawomocnieniu się Rada Miasta może na wniosek burmistrza podjąć uchwałę o przystąpieniu do sporządzania gminnego programu rewitalizacji. Projekt GPR przygotowuje burmistrz i kieruje go do konsultacji społecznych oraz uzgodnień z podmiotami wskazanymi w ustawie z 9 października 2015 roku o rewitalizacji. Ponownie więc poprosimy o udział w konsultacjach, a ich wyniki i uzgodnienia zostaną wprowadzone do projektu GPR.
Tak więc, przed nami długi i pracowity czas, w którym będziemy dążyć do wzmocnienia partycypacji społecznej - czynnego, świadomego i ciągłego udziału naszej lokalnej społeczności, której działania rewitalizacyjne dotyczą i które będą trwały przez kilka najbliższych lat. W tym celu rozpoczynamy wspólną naukę przybliżając Państwu podstawowe pojęcia z zakresu rewitalizacji. Jednocześnie informujemy, że na stronie miasta www.kostrzyn.pl w zakładce rewitalizacja znajduje się ankieta, którą już można wypełniać, o co serdecznie prosimy i dziękujemy za współpracę.