Dziś Dzień Pracownika Służby Zdrowia oraz Światowy Dzień Zdrowia
Dzień Pracownika Służby Zdrowia oraz Światowy Dzień Zdrowia obchodzone są 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)
To dzień, w którym warto zauważyć i docenić starania, poświęcenie i zaangażowanie pracowników służby zdrowia. W tym roku święto to ma charakter szczególny, widzimy jak cały świat a w pierwszej kolejności personel medyczny z wielką determinacją i odwagą walczy z pandemią koronawirusa.
Z okazji
Dnia Pracownika Służby Zdrowia
pragniemy Państwu złożyć wyrazy uznania i wdzięczności
za pełną poświęceń służbę na rzecz drugiego człowieka.
Dziękujemy za ogromny trud i wielkie serca, jakie wkładacie w niesienie pomocy potrzebującym,
a także za ogromne pokłady cierpliwości, wyrozumiałości i siły.
Życzymy Państwu, aby na co dzień otaczała Was wyłącznie serdeczność i życzliwość tych,
których spotykacie na swoich życiowych drogach oraz satysfakcji z pracy zawodowej
i samych pomyślności w życiu osobistym.
Burmistrz Miasta Kostrzyn nad Odrą
dr Andrzej Kunt
ZUS: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy
W związku z epidemią koronawirusa Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca dodatkowe zasiłki opiekuńcze. Mogą z nich skorzystać nie tylko rodzice dzieci do 8. roku życia ale także opiekunowie dzieci niepełnosprawnych.
Przepisy weszły w życie 31 marca i zakładają wydłużenie o kolejne 14 dni okresu przysługiwania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Istotną zmianą jest także przyznanie prawa do świadczenia rodzicom dzieci niepełnosprawnych w wieku powyżej 8 lat.
Nowy 14-dniowy okres wypłaty dodatkowego zasiłku obowiązuje od 26 marca 2020 roku. Od tego momentu mogą z niego skorzystać także rodzice, których dzieckiem opiekowała się niania (na mocy umowy uaktywniającej) albo dzienny opiekun, jednak z powodu COVID-19 nie mogą dalej tego robić.
Skończyła się ważność orzeczenia o niezdolności do pracy – co dalej z rentą?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych w trosce o zdrowie klientów na czas epidemii koronawirusa wstrzymał badania u lekarzy orzeczników. Co więc mają zrobić osoby, którym w tym czasie kończy się renta?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuję, że orzeczenie o niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji wydane przez lekarza orzecznika albo komisję lekarską, którego termin upływa w okresie epidemii, zachowa ważność przez następne trzy miesiące. Jednak, aby tak się stało, przed upływem terminu ważności orzeczenia, należy złożyć wniosek o świadczenie na dalszy okres.
Czytaj więcej: Skończyła się ważność orzeczenia o niezdolności do pracy – co dalej z rentą?
Zasady kostrzystania z cmentarza w Kostrzynie
W związku z istniejącym stanem zagrożenia epidemiologicznego, zarząd cmentarza komunalnego w Kostrzynie nad Odrą wprowadza następujące zasady:
1. Należy utrzymywać odstęp pomiędzy osobami odwiedzającymi cmentarz, który wynosi 2m
2. Przy grobie może znajdować się tylko jedna osoba lub dwie osoby, o ile są rodziną
3. Zabronione jest gromadzenie się osób na terenie całego cmentarza
4. Prace porządkowe przy grobach powinny być ograniczone do niezbędnego minimum
5. Liczba uczestników pogrzebów nie może przekraczać 5 osób
6. Czas uroczystości pogrzebowych należy ograniczyć do minimum, odstępy pomiędzy uczestnikami nie będącymi rodziną powinien być zachowany
7. Osoby objęte kwarantanną nie mogą przebywać na cmentarzu
8. Administracja cmentarza przyjmuje osoby tylko w sprawach związanych z pogrzebem
9. W biurze administracji mogą przebywać tylko 2 osoby.
W przypadku naruszenia powyższych zasad, Administrator może powiadomić Policję.
Administracja cmentarza w Kostrzynie nad Odra
Zakaz wstępu do lasów i Parków Narodowych
W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo, w związku ze stanem epidemii oraz dyspozycją Premiera RP, od 3 kwietnia do 11 kwietnia br. włącznie, Lasy Państwowe wprowadzają tymczasowy zakaz wstępu do lasu, a Parki Narodowe pozostają zamknięte.
20 mln zł na wsparcie przedsiębiorców w województwie lubuskim z EFS
Zarząd Województwa Lubuskiego zdecydował o realokacji środków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Dzięki zmianom – 20 mln zł trafi do przedsiębiorców. Środki – za pośrednictwem powiatowych urzędów pracy – zostaną przeznaczone na dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników, prowadzenia działalności gospodarczej i składek na ubezpieczenia społeczne.
Wsparcie będzie dotyczyć:
- Dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19 dla przedsiębiorcy w rozumieniu art. 4 ust. 1 lub 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców.
- Dofinansowania części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19 dla przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną niezatrudniającego pracowników.
- Dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne, w przypadku spadku przychodów z działalności statutowej w następstwie wystąpienia COVID-19 dla organizacji pozarządowej lub podmiotu, o którym mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Więcej informacji na stronie http://rpo.lubuskie.pl/-/efs-20-mln-zl-na-wsparcie-przedsiebiorcow
Rusza doradztwo w języku polskim dla pracowników transgranicznych
Od poniedziałku 6 kwietnia w Urzędzie Miejskim we Frankfurcie rusza telefoniczna forma pomocy w języku polskim - hotline „Korona”. Porady w sprawach problemów polskich pracowników pracujących w Niemczech, udzielane będą od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-14.00. Prosimy dzwonić pod numer +49 335 552-1234 lub pisać e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
W mieście nie ustają prace inwestycyjne
Aktualnie trwają prace przy przebudowie placu apelowego przy Szkole Podstawowej nr 1 . W wyniku inwestycji powstanie nowy plac apelowy w formie mozaiki wykonany z betonu architektonicznego oraz granitu. Dodatkowo zamontowane zostaną trzy maszty flagowe, ławeczki oraz stojaki na rowery, a także powstanie planszowy plac zabaw dla dzieci. Zostaną także wykonane nowe nasadzenia roślin w otoczeniu placu.
Prace wykonuje firma TERBUD z Kostrzyna nad Odrą. Przewidywany termin zakończenia zadania to koniec sierpnia 2020.
Dbajmy o seniorów!
Jeżeli to możliwe, należy ograniczyć przebywanie osób starszych w miejscach publicznych. Zachęcamy bliskich do pomocy seniorom w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych i pocztowych.
Jeżeli jednak osoby starsze muszą samodzielnie zrobić zakupy lub załatwić pilne sprawy, przypominamy iż w godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich, w tym dla osób powyżej 65. roku życia.
Tarcza Antykryzysowa – wsparcie z ZUS
Ochrona zatrudnienia oraz zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach to główne cele pakietu regulacji, które składają się na Tarczę Antykryzysową. Regulacje te weszły w życie 1 kwietnia br.
Wśród rozwiązań, które mają zapobiegać skutkom epidemii koronawirusa w Polsce, jest wsparcie realizowane przez ZUS.
Jakie wsparcie można otrzymać w ZUS?
Zwolnienie małych firm, zgłaszających do 9 osób do ubezpieczeń społecznych, ze składek za marzec, kwiecień i maj 2020 r.
Więcej artykułów…
- Wariant przebiegu obwodnicy wybrany!
- Główny Inspektorat Sanitarny przypomina zasady dotyczące opuszczania kwarantanny
- Harmonogram odbioru odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych w miesiącu kwietniu 2020 r.
- Zakaz korzystania z parków i rekreacyjnych terenów zielonych w Kostrzynie
- Pakiet pomocowy dla kostrzyńskich przedsiębiorców
- Nowe obostrzenia w związku z koronawirusem
- INFORMACJE MIEJSKIEGO ZESPOŁU ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO
- Aktualizacja list mieszkaniowych na 2020 rok zawieszona
- Ważne zmiany w priorytetach miasta
- 75 rocznica zakończenia walk o Kostrzyn