Kolejny rejs ZEFIRA odwołany
Niestety po raz kolejny musimy potwierdzić odwołanie przepływu i realizacji rejsów statkiem Zefir w Kostrzynie nad Odrą. Mimo najszczerszych chęci i podjętych starań statek nie może przepłynąć do Kostrzyna. Powodem był początkowo stan wody, który na górnym odcinku rzeki nie był stabilny i odpowiednio wysoki dla bezpiecznego przepływu. W tej chwili RZGW również daje informację o tzw. "siodle" na wodzie, ze względu na zamknięcie śluzy w Malczycach oraz "łapanie" wody dla większych jednostek, co przyczynia się do obniżenia poziomu wody. Dodatkowo usterka systemu sterowania, z którą ponownie musimy się zmierzyć, ogranicza nam żeglugę. Kolejna wizyta firmy serwisowej nie przyniosła pożądanego efektu i niestety kapitan ze względu na bezpieczeństwo pasażerów i statku nie może podjąć ryzyka żeglugi.
10 powodów, dla których warto głosować w wyborach do Parlament Europejskiego
Czasami może nam się wydawać, że nasz pojedynczy głos nie ma znaczenia dla wyniku kolejnych wyborów. Tymczasem spory procent wyborców myśli tak samo. Ten "spory procent" to ponad połowa Polaków, którzy mogą stanowić o tym, kto będzie przez najbliższe lata decydował o losach naszego kraju na arenie międzynarodowej, rezygnuje z udziału w wyborach.
Poniżej przedstawiamy 10 powodów (opublikowanych przez Parlament Europejski) argumentujące, by jednak wybrać się na wybory i oddać swój cenny głos:
Czytaj więcej: 10 powodów, dla których warto głosować w wyborach do Parlament Europejskiego
APEL MAJOWY „ POD TOPOLĄ”
6 maja w Przedszkolu Miejskim nr 1 „Pod Topolą” odbył się uroczysty apel upamiętniający najważniejsze wydarzenia i symbole narodowe. W związku ze świętami majowymi dzieci ze wszystkich grup wiekowych przygotowały program artystyczny, który stał się wyrazem miłości i przywiązania do naszego kraju. Przedszkolna Akademia rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu Polski a następnie hymnu przedszkola, po którym dzieci z grupy 6- latków dumnie zaprezentowały poloneza. W trakcie apelu każda grupa wiekowa miała możliwość prezentacji swych talentów wokalno- taneczno- muzycznych.
Przedszkolaki z PM nr 2 - wiedzą jak segregować !
25 kwietnia 2019 r. przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego Nr 2 w Kostrzynie nad Odrą wzięły udział w ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „#SegregujeMy”.
Centrum Rozwoju Lokalnego podjęło się organizacji akcji, które łącząc naukę z zabawą przyczyniło się do zwiększenia świadomości wśród najmłodszych. Celem inicjatywy była popularyzacja poprawnego segregowania odpadów i promowanie postaw proekologicznych.
Przedszkolaki wybrały się na spacer, podczas którego wyzbierały śmieci wokół przedszkola i wrzuciły je do odpowiednich pojemników na śmieci. Następnie po powrocie do przedszkola pokolorowały obrazki, na których były pojemniki na śmieci i zabrały je do domu, aby umieścić w widocznym miejscu.
Dzięki tej akcji dzieci wraz ze swoimi rodzinami będą wiedzieć, jak poprawnie segregować odpady.
Noc Muzeów 2019
Jak co roku Muzeum Twierdzy Kostrzyn weźmie udział w ogólnopolskiej akcji "Noc Muzeów" , która odbędzie się w sobotę 11 maja. Jako główną atrakcję imprezy zaplanowano otwarcie (godz. 18:00) wystawy „Dzwonki i dzwony w kulturze materianej i duchowej świata” w Bramie Berlińskiej przy ul. Granicznej 1. Dzwonki pochodzą 65 krajów świata, z sześciu kontynentów i 90 miast Polski. Kolekcja liczy ponad siedemset artefaktów, z czego w Kostrzynie obejrzymy tylko część. Jest to wystawa eksponatów zgromadzonych przez Mariana Łysakowskiego z Zielonej Góry, pedagoga, podróżnika, pilota wycieczek, przewodnika turystycznego i kolekcjonera dzwonków od 1977 roku.
Otwarcie wystawy poprzedzą dwie prelekcje. Mariana Łysakowski opowie o zawodzie ludwisarza, o odlewaniu dzwonów i przedstawi dzwonki z wielu krajów, o różnych kształtach wykonane z metali, ceramiki, szkła, kamienia i drewna. Dowiemy się również z jakich części składa się dzwon kościelny. Drugi z prelegentów Ryszard Skałba opowie o kostrzyńskich dzwonach, zarówno tych obecnych, jak i historycznych, bezpowrotnie utraconych.
źródło: Muzeum Twierdzy Kostrzyn
Wielka wygrana SP4 w finale Tymbarka Cup
Kilka godzin przed finałem Pucharu Polski na PGE Narodowym w Warszawie odbyły się spotkania finałowe U10 i U12 dziewcząt i chłopców XIX edycji „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Spotkanie najstarszych zawodników oglądał prezydent Duda w towarzystwie m.in. prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniewa Bońka.
„To był bardzo ciekawy mecz, a chłopcy zagrali na wysokim poziomie. Mam nadzieję, że będą podnosić swój poziom sportowy i będziemy mieli następnych zawodników do reprezentacji Polski” – stwierdził prezydent RP, który z prezesem Bońkiem wymienili podania na boisku.
Walka do ostatniej chwili
W finale drużyna SP 4 Kostrzyn nad Odrą prowadziła już 2:0, ale rywale z SP 392 Warszawa doprowadzili do remisu. W ostatniej minucie regulaminowego czasu gry piękną bramkę z rzutu wolnego strzelił Alan Krysiński i zapewnił zwycięstwo ekipie z województwa lubuskiego. Zwycięski zespół poprowadził trener Adam Bogdański.
Finałowy dzień turnieju dla dzieci ma szczególną oprawę
Uczestników na murawę wyprowadzali m.in. Boniek, selekcjoner pierwszej reprezentacji Jerzy Brzęczek, trenerzy młodzieżowych i juniorskich drużyn narodowych Czesław Michniewicz, Jacek Magiera, Marcin Dorna, a także np. Paweł Janas, Józef Młynarczyk, Stefan Majewski i Paweł Wojtala. Później nagradzali najlepsze drużyny i wyróżnione młode osoby.
XIX edycja rozgrywek została objęta patronatem honorowym prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Atmosferę podczas meczu i po niesamowitym golu Alana Krysińskiego w ostatniej minucie, prezentuje krótka relacja filmow dostępna TUTAJ
źródło: TVP3
Wystawa - Ojcowie Założyciele UE
Ojcowie Założyciele UE to opowiadająca o ideach i wizjonerach, których myśli i spory leżały u podstaw stworzenia wyjątkowego projektu europejskiej wspólnoty. Ojcowie Założyciele UE to projekt edukacyjny, nawiązujący do 15. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Wystawa powstała z inicjatywy Narodowego Centrum Kultury. Autorem scenariusza jest dr hab. Michał Łuczewski (Centrum Myśli Jana Pawła II), za stronę graficzną odpowiada Handsome Studio.
Spot na piętnastolecie wejścia Polski do UE odsłuchają Państwo klikając TUTAJ
Zapisy do I Kostrzyńskiej Mili Piwnej
Uwaga po raz pierwszy w Kostrzynie nad Odrą w ramach Dnia Europy na Sportowo w dniu 12 maja 2019 roku o godzinie 14.00 na Stadionie MOSiR Kostrzyn nad Odrą ul. Niepodległości 11 odbędzie rekreacyjna I Kostrzyńska Mila Piwna. Udział tylko dla zawodników pełnoletnich, bez przeciwskazań zdrowotnych – limit 60 osób. Pełny regulamin do pobrania poniżej - zapoznaj się koniecznie.
15 lat Kostrzyna w UE
Pierwszego maja 2019 roku minie dokładnie 15 lat od chwili, kiedy Polska dołączyła do rodziny państw tworzących Unię Europejską.
Był to niezwykle owocny czas dla naszego miasta. Kostrzyn jest zaliczany bowiem do najszybciej rozwijających się miast w Polsce, nie tylko dlatego, że w owym czasie wykonano bardzo wiele inwestycji, ale również dlatego, że inwestycje te przyczyniły się do wzrostu dochodów gminy, poprawy szeroko pojętej atrakcyjności miasta, polepszenia warunków edukacji dzieci i młodzieży, stworzenia bogatej oferty kulturalnej, sportowej i turystycznej i rozwoju organizacji pozarządowych.
Od 2004r. zrealizowanych zostało kilkadziesiąt bardzo ważnych inwestycji, dofinasowanych ze środków Unii Europejskiej które przyczyniły się niewątpliwie do rozkwitu naszego miasta. Warto przypomnieć te najważniejsze:
1) Rewitalizacja Parku Miejskiego w Kostrzynie nad Odrą – dofinasowanie - 5 567 486,45 PLN
2) Przebudowa Placu Wojska Polskiego – dofinasowanie- 2 906 136,36 PLN
3) Budowa amfiteatru - dofinasowanie – 5.500.000 PLN
4) Budowa Szkoły Ponadgimnazjalnej w Kostrzynie nad Odrą – dofinansowanie - 18 028 297,58 PLN
5) Europejskie Centrum Spotkań Seniorów i Osób Niepełnosprawnych oraz Centrum Wspierania Biznesu w Kostrzynie nad Odrą (remont budynku Kręgielni) – dofinasowanie - 3 374 977,50 PLN
6) Rewitalizacja Twierdzy Kostrzyn – dofinasowanie – 8.655.622 PLN
7) Uzbrojenie terenów od ul. Drzewickiej do terenów popoligonowych w Kostrzynie nad Odrą – dofinasowanie – 5.908.503 PLN
8) Przebudowa układu komunikacyjnego w ulicy Gorzowskiej i ul. Kardynała St. Wyszyńskiego – dofinasowanie – 3.569.912 PLN
9) Termomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej nr 4 w Kostrzynie nad Odrą – dofinasowanie – 2.596.286 PLN i wiele, wiele innych.
15 lat Polski w Unii Europejskiej to nie tylko nowa infrastruktura, zrewitalizowana przestrzeń publiczna, czy nowe obiekty sportowe i kulturalne. W Kostrzynie zrealizowaliśmy wiele działań kulturalnych, sportowych i edukacyjnych dofinansowanych ze środków UE. To również wspólny rynek, swoboda podróżowania, komunikowania się, wymiana kulturalna, edukacja, czy wspólne wartości, o czym mieszkańcy Kostrzyna mogą codziennie się przekonać.
Niewątpliwie członkostwo w Unii Europejskiej przyczyniło się do niesamowitej metamorfozy i skoku cywilizacyjnego naszego miasta.
Burmistrz Miasta Andrzej Kunt
Więcej artykułów…
- SZKOLENIE: PracowniczE PlanY KapitałoWE
- Cyfrowa Majówka
- Ruszył nabór wniosków do kolejnej edycji programu grantowego Działaj Lokalnie!
- Manewry na Starym Mieście
- Ojcowie Założyciele UE - 15 Lat Polski w UE
- KAŻDY MOŻE OCENIĆ JAKOŚĆ OPIEKI ZDROWOTNEJ - SPRAWDŹ I ODPOWIEDZ NA ANKIETĘ
- Zaczipuj pupila
- Nowe place zabaw
- „Sprzątanie Brzegów Warty od źródeł do ujścia”
- Śmieci – poważny problem miasta