Przyroda miasta i okolic
Obszar miasta Kostrzyna jest bardzo zróżnicowany. W dolinie Warty leży Park Narodowy "Ujście Warty", którego zachodnia część obejmuje teren miasta. Tuż za granicami miasta , przy drodze na Poznań, zbudowana została w 1995 roku ornitologiczna stacja badawcza - obecnie mieści się tam siedziba Parku Narodowego "Ujście Warty".
Z charakterystycznej przeszklonej wieży prowadzone są obserwacje przelotu ptaków. W budynku stacji oprócz pomieszczeń naukowców znajdują się także pokoje hotelowe. Stacja ta może być z czasem ośrodkiem naukowym emanującym na Kostrzyn. Pod względem przyrodniczym interesujące są również leżące na terenie miasta fragmenty doliny Odry, a szczególnie zalewowe łąki na północny zachód od centrum. Gniazdują tam ginące gatunki siwek-rycyk i krwawodziób.
Rozległy kompleks leśny leżący w północnej części miasta jest miejscem gniazdowania licznych gatunków ptaków drapieżnych. W północno-wschodniej jego części przy granicy miasta występuje żuraw.
Spośród ssaków na uwagę zasługuje występujący w lasach borsuk. Do niezwykle ciekawych miejsc należy teren Starego Miasta, gdzie w podziemiach dawnej twierdzy corocznie zimuje 200-300 nietoperzy. Wszystkie nietoperze należą do gatunków silnie zagrożonych, a zimowisko w podziemiach Starego Miasta jest szóstym co do wielkości w Polsce.
Na terenie miasta utworzono dotychczas 7 pomników przyrody. W granicach administracyjnych miasta Kostrzyna nad Odrą powierzchnia zalesiona zajmuje 42% ogólnej powierzchni miasta, tj. 1767 ha, w tym same lasy zajmują powierzchnię 1651 ha i objęte są zaostrzonymi wymaganiami ochronnymi.