Gimnazjaliści znają parki krajobrazowe
Drużyna z Gimnazjum Nr 2 w składzie: Katarzyna Skrzypczak, Katarzyna Downarowicz, Martyna Czyż i Jakub Syryjski – Giro zajęła III miejsce w finale wojewódzkim w IX edycji konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” (2 marca). Członkowie gimnazjalnej reprezentacji uzyskali tytuł finalisty i dodatkowe punkty w rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych. Osiągnięcie zostało potwierdzone certyfikatem Lubuskiego Kuratora.
Obrona Cywilna
Medal „Za zasługi dla obronności kraju” przyznawany przez Ministra Obrony Narodowej we wtorek (2 marca) podczas wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Obrony Cywilnej otrzymała Wiesława Nagórna Kierownik Referatu Spraw Wojskowych Urzędu Miasta. Medale z rąk Wojewody Heleny Hatki odebrało łącznie 45 osób, które swoją pracą lub działalnością przyczyniły się do rozwoju i umocnienia obronności kraju.
Straż Miejska
Inspektor Straży Miejskiej Wiesław Płończak został 2 marca powołany przez Burmistrza Andrzeja Kunta na stanowisko pełniącego obowiązki Komendanta Straży Miejskiej w Kostrzynie nad Odrą. Wiesław Płończak (ur.1966r.) ukończył politologię o kierunku administracja samorządowa i europejska na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Posiada uprawnienia instruktora nauki jazdy. Wiesław Płończak wykazuje się dużym doświadczeniem zawodowym, jako funkcjonariusz straży miejskiej pracuje już od 15 lat. Służbę rozpoczął w Wałbrzychu, później pełnił ją w Ostrowie Wielkopolskim. Od 2008 roku pracuje w kostrzyńskiej Straży Miejskiej w stopniu Inspektora. Interesuje się motoryzacją, historią II Wojny Światowej. Lubi też oglądać programy przyrodnicze, dobrze gotuje – potrafi nawet upiec ciasto. Jest żonaty, ma dwie córki (1,5 i 14 lat). W Kostrzynie nad Odrą Straż Miejska została utworzona uchwałą Rady Miasta z 7 września 2007 roku (cztery etaty). Funkcjonariusze po ukończeniu specjalistycznych szkoleń i zdaniu egzaminów służbę na terenie miasta rozpoczęli na początku 2008 roku.
Młodzież zdobywa medale
Od kilku lat w Kostrzynie inwestujemy w rozwój bazy sportowej. Dzięki temu miejski stadion jest już nowoczesnym obiektem sportowym. Wyremontowano budynki, halę sportową, płytę, trybuny, stanowisko sędziów. Gdy rozpocznie się sezon z nowych kortów ze sztuczną trawą będą mogli korzystać tenisiści. Od jesieni 2009 roku – gdy oddano kompleks sportowy przy Szkole Podstawowej nr 2 wszystkie miejskie szkoły dysponują nowoczesnymi boiskami. Dzięki stałym inwestycjom w bazę sportową Kostrzyn w ubiegłym roku stał się areną zmagań kobiecych zespołów piłkarskich o tytuł mistrza kraju. Kilka dni temu pisaliśmy o sportowych osiągnięciach kostrzyńskich podstawówek. Najnowszą informacją jest sportowy sukces uczniów Gimnazjum nr 1. Uczniowie tej szkoły zdobyli w rozgrywkach Spartakiady Młodzieży aż trzy złote medale.
1% dla organizacji pozarządowych
Wypełniając deklarację podatkową za 2009 rok każdy z nas może przekazać 1% swoich podatków wybranej organizacji pożytku publicznego. Aby przekazać datek na wybraną organizację społeczną wystarczy wpisać w druku PIT w rubryce „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego" nazwę wybranej instytucji i jej numer KRS.
Kolejne sukcesy w olimpiadach przedmiotowych
W miniony piątek (26 lutego) uczennica Gimnazjum nr 1 Katarzyna Filipkowska brała udział w rejonowym etapie konkursu z historii. Kasia, przygotowywana do konkursu przez nauczycielkę Irenę Walencik, zdobyła 85% możliwych punktów i zakwalifikowała się do wojewódzkiego etapu konkursu.
Sto lat Harcerstwa Polskiego
Kostrzyńscy harcerze w sobotę (27 lutego) uroczyście rozpoczęli obchody jubileuszu 100-lecia harcerstwa. Świętowanie rozpoczęli tradycyjnym rajdem, w którym udział wzięły również gorzowskie drużyny ZHP. Sobotnie współzawodnictwo harcerze zakończyli apelem w podziemiach Bastionu Filip. Sto lat temu Andrzej Małkowski przetłumaczył na język polski podręcznik Roberta Baden-Powella Skauting dla chłopców (Scouting for boys) i tak na ziemiach polskich rozpoczęła się historia ruchu skautowskiego i harcerskiego. Od tego czasu tysiące ludzi w całym kraju miało okazję żyć w duchu Prawa i Przyrzeczenia Harcerskiego. Poprzez obchody stulecia Związek Harcerstwa Polskiego chce zaprezentować unikatową wartość i dorobek ruchu harcerskiego. Głównym przedsięwzięciem programowym obchodów 100-lecia Związku Harcerstwa Polskiego jest Jubileuszowy Zlot 100-lecia Harcerstwa Polskiego, który odbędzie się w Krakowie.
Kreda odchodzi do lamusa
Szkoła Podstawowa nr 2 wzbogaciła się o dwie nowe tablice interaktywne. Pisze się po nich nie kredą, lecz specjalnymi elektronicznymi długopisami. Tablice można też podłączać do komputera. Mogą one służyć do wyświetlania przygotowanych wcześniej w komputerze zadań i rysunków. Po lekcji to co pisał nauczyciel można wydrukować i rozdać uczniom lub wysłać pocztą elektroniczną – np. uczniowi nieobecnemu na zajęciach. Pierwsze tego typu urządzenia pojawiło się w Kostrzynie w grudniu 2007 roku i trafiło do Gimnazjum nr 1.
Dyskusyjny klub książki zaprasza
Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza (3 marca, godz. 18:00) na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki (oddział dla dorosłych na parterze). Pierwsze, organizacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się na początku lutego. W ramach DKK organizowane są spotkania literackie oraz autorskie. Dyskusyjne Kluby Książki powstały jako wspólny projekt Instytutu Książki i Bibliotek Wojewódzkich adresowany do czytelników korzystających z bibliotek publicznych. Pomysł oparty jest na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach oraz, że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze.
Niepodległości jak nowa - już jesienią
Urząd Miasta ogłosił przetarg na przebudowę ulicy Niepodległości oraz odcinków dróg Jagiellońskiej, Orła Białego i Fabrycznej wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Inwestycja zrealizowana będzie w bieżącym roku i swoim zakresem obejmie przebudowę ulicy Niepodległości oraz odcinków Jagiellońskiej, Orła Białego i Fabrycznej. Na ul. Niepodległości powstaną dwa ronda i dodatkowy pas do skrętu w prawo (na wysokości stadionu, przed przejazdem kolejowym). Z obu stron ulicy pojawią się nowe chodniki, zatoki parkingowe. Projekt przewiduje też budowę nowej linii oświetlenia ulicznego oraz kanalizacji deszczowej. Wymagany minimalny okres gwarancji to 36 miesięcy. Oferty firm, które chcą podjąć się realizacji tej inwestycji Urząd Miasta przyjmować będzie do 12 marca. Wyniki postępowania przetargowego poznamy najprawdopodobniej jeszcze w marcu, chwilę później zaczną się prace.
Więcej artykułów…
- Chcą pomóc potrzebującym
- Komisje Rady Miasta
- W teatrze mama, tata i ja
- Wybitne sukcesy gimnazjalisty
- Szkolenia nie obciążają budżetu
- Klub abstynenta
- Jak załatwiać leczenie uzależnień
- Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej
- Podziemne instalacje - niezbędne dla rozwoju gospodarczego miasta
- Zima w inwestycjach