Zanim ruszy sezon budowlany
Suche, chore, zagrażające bezpieczeństwu ludzi i mienia, lub zdrowe, ale rosnące na terenach działek budowlanych drzewa można wyciąć za darmo, bez ponoszenia urzędowych opłat. Aby wycinka nie wiązała się z żadnymi kosztami trzeba wcześniej uzyskać na nią zgodę (sprawę załatwia Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta). Wycięcie drzewa bez uzyskania wcześniejszego pozwolenia zawsze wiąże się z koniecznością zapłacenia kary (nawet wtedy, gdy drzewo było uschnięte). Niestety ustawa Prawo Ochrony Przyrody jest w tym przypadku bezwzględna. Opłata karna za wycięcie bez załatwienia niezbędnych formalności drzewa o obwodzie 120 cm może wynosić nawet ponad 40 tysięcy złotych. O zgodę na wycięcie drzewa może wystąpić właściciel nieruchomości, lub jej użytkownik posiadający zgodę właściciela.
Warto oznakować zwierzęta
W Kostrzynie akcję znakowania psów przy pomocy elektronicznych chipów rozpoczęliśmy w styczniu 2008 roku. Zakupionych zostało wtedy 550 chipów i czytnik, co kosztowało 10 tysięcy zł. Do dziś oznakowano tą metodą 349 psów (niemal połowę zwierząt). Dzięki oznakowaniu chipem wiele zagubionych czworonogów mogło bez problemu powrócić do właścicieli. Powroty domowych zwierząt są możliwe nawet terenów innych gmin (każda gmina ma inne oznaczenie kodowe). Zagubione zwierzęta, które nie zostały oznakowane, zamiast do właścicieli trafiają niestety do schronisk – mówi Wioletta Lewandowska-Szukała pracownik Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta. Oznakowanie chipem jest obowiązkowe i bezpłatne, można je wykonać u weterynarza w trakcie szczepienia przeciwko wściekliźnie.
Szkolny wypoczynek
Już wkrótce uczniowie i nauczyciele będą mieli kolejną okazję do wypoczynku. Za trzy tygodnie rozpoczynają się ferie zimowe, które w naszym województwie przypadają w terminie od 16 lutego do 1 marca. Kolejnym wytchnieniem od szkoły będzie wiosena przerwa świąteczna 9-14 kwietnia i długi majowy weekend 1-3 maja. Siedem tygodni po majówce - 20 czerwca rozpoczną się wakacje.
Przypominamy o terminach
Zgodnie obowiązującymi przepisami przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż napojów alkoholowych, są zobowiązani do złożenia, do dnia 31 stycznia, pisemnego oświadczenia o wartości sprzedaży poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych w roku poprzednim. Opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych powinny być wnoszone na rachunek gminy w każdym roku kalendarzowym objętym zezwoleniem w trzech równych ratach w terminach: do 31 stycznia, 31 maja i 30 września danego roku kalendarzowego.
Obrona Cywilna w akcji
Prowadzenie akcji ratownictwa wodnego ćwiczyli w czasie minionego się weekendu (24 i 25 stycznia) ratownicy kostrzyńskiej Grupy Ratownictwa Medycznego Obrony Cywilnej. W miejskich ćwiczeń brali udział również ratownicy ze Szczecina i Międzyrzecza. Sprzęt do ćwiczeń udostępniła firma Paramedica Polska. Celem szkolenia było doskonalenie zawodowe ratowników wodnych, medycznych oraz płetwonurków w zakresie prowadzenia działań ratowniczych na zamarzniętych akwenach wodnych. W Kostrzynie przygotowanie Obrony Cywilnej i służb ratowniczych do działania na terenach akwenów wodnych jest szczególnie istotne, bo 240 hektarów powierzchni miasta zajmują rzeki i inne zbiorniki wodne. Tego rodzaju ćwiczenia kostrzyńska Obrona Cywilna organizuje już tradycyjne od kilku lat.
2 lutego 2009 – Światowy Dzień Terenów Podmokłych
Światowy Dzień Terenów Podmokłych, zapraszamy na niedzielę 1 lutego do Parku Narodowego „Ujście Warty”
Co roku 2 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Terenów Podmokłych. Data ta przypomina dzień 02.02.1971r., kiedy w irańskim kurorcie Ramsar nad Morzem Kaspijskim została podpisana Konwencja RAMSAR - Konwencja o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego.
Podobnie jak w poprzednich latach, Park Narodowy „Ujście Warty” zaprasza do wspólnego świętowania z okazji Światowego Dnia Terenów Podmokłych - niedziela, 1 lutego, godz. 11 00 siedziba Parku w Chyrzynie.
Czytaj więcej: 2 lutego 2009 – Światowy Dzień Terenów Podmokłych
Rozmawiali o "nawigacji w czasie i przestrzeni"
Przedstawiciele kostrzyńskiego Muzeum Twierdzy i U.M. wspólnie z reprezentantami kilkudziesięciu gmin niemieckich i polskich dyskutowali w miniony czwartek (22 stycznia w Witnicy) na temat uczestnictwa w projekcie „Nawigacja w czasie i przestrzeni”. Celem przedsięwzięcia jest stworzenie cyfrowego systemu informacji turystycznej. System elektronicznych przewodników ma być podzielony na części przyrodnicze i historyczne. Dostęp do tych informacji będzie możliwy nie tylko za pośrednictwem komputerów, ale co najważniejsze urządzeń mobilnych (telefonów komórkowych, palmtopów). Inicjatorami projektu są: Stowarzyszenie Parku Ochrony Przyrody Szwajcaria Marchijska, Stowarzyszenie Przyjaciół Przyrody Brandenburgii oraz Polsko-Niemieckiego Stowarzyszenie Educatio Pro Europa Viadrina. Projekt bardzo nas zainteresował – mówi Sławomir Górka Dyrektor Muzeum Twierdzy. Jako Muzeum planujemy wprowadzenie elektronicznych przewodników, dostarczających turystom informacji podczas zwiedzania Starego Miasta. Można powiedzieć, że projekt „Nawigacja w czasie i przestrzeni” idzie niemal w tym samym kierunku co my – dodał Dyrektor.
Ważne wydawnictwo już wkrótce trafi do czytelników
Już wkrótce do czytelników trafi książka będąca monografią kostrzyńskiego zamku „Renesansowy zamek w Kostrzynie nad Odrą”. Autorką książki jest kostrzynianka Dominika Piotrowska, a wydawcą Muzeum Twierdzy Kostrzyn. Niniejsza książka będzie początkiem, przygotowywanej przez Muzeum, serii wydawniczej dotyczącej historii poszczególnych budowli architektonicznych Starego Miasta. W przyszłości Muzeum planuje wydanie monografii staromiejskiego Kościoła Mariackiego, poszczególnych bastionów, czy też Dzieła Rogowego na Gorzynie. Ze względu na ogrom przedsięwzięcia zaplanowaliśmy druk kolejnych książek w rocznym cyklu wydawniczym – mówi Sławomir Górka Dyrektor Muzeum Twierdzy. Książka „Renesansowy zamek w Kostrzynie nad Odrą” autorstwa Dominiki Piotrowskiej stanowi właściwie pierwszą po 1945 r. publikację będącą pełnym opracowaniem jednego z wielu staromiejskich zabytkowych dzieł architektonicznych. Należy podkreślić, iż mimo niepełnego materiału ikonograficznego, dokonana przez autorkę rekonstrukcja renesansowej rezydencji jest bardzo dokładna. Co więcej, odpowiada na pytania komu należy przypisać budowę poszczególnych skrzydeł zamkowych, portali, a także, jakie warsztaty czy rzemieślnicy tworzyli poszczególne detale architektoniczne. Sporo miejsca autorka poświęciła niezwykle interesującej postaci margrabiego Jana z Kostrzyna. Mamy nadzieję, że pierwsza publikacja Muzeum Twierdzy będzie ważnym przyczynkiem do poznania dziejów naszego miasta.
Rozmowy transportowe
W Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Berlinie odbyło się spotkanie z przedstawicielami polskich regionów przygranicznych (20 stycznia). Tematem rozmów były uwarunkowania rozwoju infrastruktury transportowej na pograniczu polsko-niemieckim. Województwo lubuskie reprezentowała Wojewoda Helena Hatka, Wicemarszałek Elżbieta Polak w spotkaniu uczestniczył również Burmistrz Andrzej Kunt.
„Przyjazny Urząd” - program szkoleń podwyższających kwalifikacje pracowników samorządów
Fundacja na rzecz Collegium Polonicum w Słubicach realizuje projekt finansowany z Unii Europejskiej. Celem projektu jest przeprowadzenie szeregu warsztatów i szkoleń dla pracowników urzędów gmin i miast, starostw powiatowych i urzędu marszałkowskiego w województwie lubuskim. Projekt „Przyjazny Urząd - szkolenia podwyższające kwalifikacje pracowników samorządów” jest realizowany do lutego 2011. We wszystkich 20.szkoleniach wezmą udział pracownicy Urzędu Miasta Kostrzyn nad Odrą. Tematyka szkoleń jest różnorodna od szkoleń podnoszących kompetencje osobiste, poprzez szkolenia z organizacji pracy, współpracy samorządów z organizacjami pozarządowymi, współpracy międzynarodowej, komunikacji interkulturowej.
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.