Narodowy Program Przebudowy Dróg
Złożyliśmy wniosek o pozyskanie dodatkowych funduszy na remonty miejskich dróg. Województwo Lubuskie z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008 – 2011 r. otrzymało kwotę 62,5 miliona złotych. Mamy nadzieję, że część tej kwoty trafi do Kostrzyna. Na wniosek Burmistrza Andrzeja Kunta na środę (19 listopada) zwołana została nadzwyczajna sesja Rady. Radni przyjęli uchwałę w sprawie zabezpieczenia w przyszłorocznym budżecie środków na przebudowę ul. Jana Pawła II (4,5 mln. zł). Z rządowego programu chcemy pozyskać na to przedsięwzięcie dofinansowanie w wysokości 3 mln zł.
Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach
Komisja Europejska na wniosek Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC, ang.) ustanowiła dzień 18 listopada corocznym, Europejskim Dniem Wiedzy o Antybiotykach (European Antibiotic Awareness Day). Światowym problemem stała się wzrastająca oporność drobnoustrojów na te leki. Przyczyną problemu jest zbyt częste sięganie po antybiotyki.
Prace na Gorzowskiej prawie na ukończeniu
Już niemal ukończone są prace związane z pierwszym etapem modernizacji głównej osi komunikacyjnej miasta. Remont ulicy Gorzowskiej na odcinku od skrzyżowania z ulicą Północną do torów tuż za wiaduktem rozpoczęły się frezowaniem zniszczonej nawierzchni (od 22 września). Później drogowcy położyli nowe warstwy asfaltu, wybudowali ścieżkę pieszo-rowerową, zjazdy, odwodnienie i linię oświetlenia drogowego. Obecnie trwa regulacja słupów oświetleniowych. Ostatnim etapem prac będzie wymalowanie znaków poziomych – mówi inżynier Grzegorz Chiliński Główny Specjalista ds. Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta. Roboty zakończą się na przełomie listopada i grudnia. Koszt inwestycji prowadzonej w ramach I etapu prac wyniesie 2,5 miliona złotych.
Kostrzyn świętował
Kostrzyn świętował 90 rocznicę odzyskania niepodległości. Miejskie obchody Święta Niepodległości odbyły się w Europejskim Centrum Spotkań Seniorów (Kręgielnia). Uroczystość uświetnił występ kostrzyńskiej Orkiestry Dętej pod dyrekcją Czesława Wiwacza. Młodzież z Zespołu Szkół przygotowała spektakl niepodległościowy, który okazał się brawurową adaptacją Makbeta (opiekun Iwona Westfalewska).
Interesantów było więcej
Wiele firm i instytucji korzystając z nadarzającej się okazji wydłużenia do czterech dni weekendu wzięło w poniedziałek 10 listopada „wolne”. Urząd Miasta w tym czasie pracował normalnie, jak w każdy poniedziałek od 8.00 do godziny 16.00. Wielu mieszkańców mających w poniedziałek wolne wykorzystało ten dzień na załatwianie spraw w Urzędzie. Szczególnie wielu interesantów pojawiło się w wydziale zajmującym się ewidencją ludności. Wymieniali dowody osobiste, przynosili dokumenty, brali zaświadczenia. Był to normalny dzień pracy, a interesantów było więcej niż zwykle – mówi Małgorzata Laskowska kierownik USC w kostrzyńskim Urzędzie Miasta.
Prace na osiedlach
„Ruszamy w osiedla” – zapowiedział niemal rok temu Burmistrz Andrzej Kunt podczas uchwalania planu miejskich dochodów i wydatków. Łącznie na inwestycje w 2008r. przeznaczono ponad 30 procent budżetu miasta. Modernizację dróg i budowę nowych miejsc parkingowych na osiedlu Mieszka I mamy już za sobą. W ciągu najbliższego tygodnia ogłosimy przetarg na pierwszy etap modernizacji Osiedla Leśnego – mówi inżynier Grzegorz Chiliński Główny Specjalista ds. Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta. W ramach przedsięwzięcia wybudujemy ponad 250 metrów chodnika. W kolejnym etapie na Osiedlu Leśnym powstanie nowa droga i miejsca parkingowe. Obecnie niemal ukończone są konsultacje społeczne przyszłego kształtu Osiedla Słowiańskiego. Na jego terenie powstać mają dodatkowe parkingi, oświetlenie i nowy układ dróg wewnętrznych.
Konkurs "Polska w Schengen"
Laptopy, multimedialne oprogramowanie edukacyjne oraz książki są nagrodami w organizowanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji konkursie plastycznym „Polska w Schengen”. Konkurs jest adresowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Celem konkursu jest upowszechnienie wśród dzieci i młodzieży wiedzy na temat zasad funkcjonowania obszaru Schengen. Oceniane będą prace plastyczne, fotograficzne i pisemne.
Pomnik pozostanie w pamięci
W poniedziałek (3 listopada) rozpoczęty został demontaż pomnika znajdującego się na Bastionie Król. Od wielkiej powodzi w 1997 roku obserwowano gwałtownie postępującą degradację tej części umocnień. Na murach pojawiły się nowe pęknięcia, z przeprowadzonych ekspertyz budowlanych wynika, że sytuacja jest bardzo poważna. Specjaliści stwierdzili, że pojawiło się duże zagrożenie wystąpienia tzw. katastrofy budowlanej prowadzącej do poważnego uszkodzenia Bastionu Król. Do tak wielkiej straty nie można było dopuścić, tym bardziej, że Król w opinii historyków jest jednym z najwartościowszych zabytków architektury warownej w Polsce. W związku z planowanymi pracami rekonstrukcyjnymi Bastionu Król konieczne stało się przeniesienie, na kostrzyński cmentarz komunalny, znajdującego się na Królu cmentarza żołnierzy radzieckich. W tym roku prace będą polegały na demontażu pomnika i przygotowaniu na cmentarzu komunalnym kwatery dla żołnierzy. Wszystkie plany zostały szczegółowo uzgodnione pomiędzy rządem Polskim i Federacji Rosyjskiej. Fundusze na przeprowadzenie prac przekazuje Wojewoda i Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Około 30 procent kosztów pokryje Miasto Kostrzyn (demontaż pomnika ma kosztować 60 tys. zł).
Kostrzyn wyróżniony
Burmistrz rozmawiał z Wicemarszałkiem
Więcej artykułów…
- Gimnzajaliści trzymają formę
- Wyrównywanie szans edukacyjnych
- Dodatkowe fundusze dla potrzebujących
- Najwyższa Izba Kontroli usłyszała głos mieszkańców Kostrzyna
- Mundurowi współpracują
- Powstaje boisko przy Gimnazjum nr 2
- Szkoła Liderów Organizacji Pozarządowych
- Ministerstwo poszukuje ekspertów
- Wojsko w kostrzyńskiej twierdzy
- Drogowcy na Gorzowskiej