Uwaga - może być ślisko
Straż Miejska regularnie będzie nam przekazywała ostrzeżenia Centrum Zarządzania Kryzysowego dotyczące warunków pogodowych. Mamy nadzieję, że wpłynie to pozytywnie na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Co prawda zimowym utrzymaniem dróg na terenie miasta zajmuje się Miejski Zakład Komunalny to jednak my sami też mamy wpływ na poprawę zimowego bezpieczeństwa. Na właścicielach, zarządcach budynków, administratorach spółdzielni i wspólnot ciąży (nałożony przez ustawę) obowiązek zimowego utrzymania chodników przyległych do terenów nieruchomości.
Komisja przetargowa pracuje
Trwają właśnie prace komisji przetargowej, która wyłonić ma wykonawcę pierwszego etapu przebudowy dróg i miejsc postojowych na Osiedlu Słowiańskim. Zakres prac ma obejmować przebudowę drogi dojazdowej (kostka betonowa, powierzchna 506 metrów kwadratowych), miejsc postojowych (205 metrów kwadratowych) i chodników (153 metrów kwadratowych). Komisja wykonawcę wyłoni jeszcze w styczniu, po podpisaniu umowy i jeśli tylko pozwoli pogoda będą mogły rozpocząć się prace. Realizacja przedsięwzięcia zakończyć ma się do 28 maja 2010r.
Ważny telefon
W związku z mocno zimową pogodą przypominamy, że w mieście działa telefon kontaktowy, na który pracownikowi pomocy społecznej całodobowo można zgłaszać informacje dotyczące osób bezdomnych. W sezonie jesienno-zimowym osoby bezdomne w związku ze spadkiem temperatur często znajdują się w sytuacji związanej z zagrożeniem zdrowia i życia. Telefon całodobowy: (kom.) 500 25 92 83 (tel. stacjonarny poniedziałek - piątek w godzinach 7.30-15.30) 0 95 752 30 33. Pracownikowi pomocy społecznej można zgłaszać również pobyt osób bezdomnych na klatkach schodowych i w piwnicach budynków wielorodzinnych.
Pióro na sprzedaż
W czasie Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Burmistrz Andrzej Kunt postanowił wystawić na sprzedaż pióro wieczne. Piórem tym podpisywał najważniejsze umowy dotyczące zdobytych przez miasto funduszy unijnych. Łączna wartość podpisanych tym piórem umów wynosi około 60 milionów złotych. Fundusze te trafiły do Kostrzyna i zostały przeznaczone między innymi na modernizację Kręgielni, rewitalizację Starego Miasta, remonty szkół, budowę infrastruktury komunalnej, budowę obiektów sportowych (boiska), modernizację stadionu. Pióro w związku z tym, że służyło wyłącznie do podpisywania najważniejszych dokumentów znajduje się w świetnym stanie i wygląda jak nowe. Jest to ekskluzywny model Waterman 18K-750 France w kolorze czarnym. Stalówka i elementy zdobnicze pokryte są 18 karatowym złotem.
Piłkarskie zmagania firm
Jeszcze tylko do 8 stycznia Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, ul. Niepodległości 11 przyjmuje zgłoszenia drużyn do turnieju halowej piłki nożnej o „PUCHAR PREZESA ARCTIC PAPER KOSTRZYN”. Mistrzostwa rozpoczną się 16 stycznia o godz. 11.00 w hali sportowej przy ul. Wojska Polskiego. W rozgrywkach mogą brać udział drużyny reprezentujące zakłady pracy znajdujące się na terenie Kostrzyna.
Zmiany w świadczeniach pielęgnacyjnych
Od 1 stycznia 2010 r. zmieniły się zasady ustalania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. Po zmianie przepisów prawo do świadczenia pielęgnacyjnego będzie ustalane niezależnie od dochodów rodziny i na czas nieokreślony, a jeżeli orzeczenie o niepełnosprawności albo znacznym stopniu niepełnosprawności było wydane na czas określony - do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia. Ponadto, w przypadku, gdy w okresie trzech miesięcy, licząc od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, zostanie złożony wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, prawo to będzie ustalane począwszy od miesiąca, w którym złożono wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności.
Przerwy urlopowe w przedszkolach
W związku z tym, że w wielu firmach już na początku roku przygotowywane są plany urlopów na cały bieżący rok zamieszczamy poniżej terminarz przerw wakacyjnych, który obowiązywać będzie w miejskich przedszkolach. W każdym z przedszkoli zaplanowana została miesięczna przerwa wakacyjna.
Finał WOŚP
Już 10 stycznia odbędzie się kolejny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W programie imprezy przewidziano pokazy ratownictwa oraz udzielania pierwszej pomocy w wykonaniu strażaków z Kostrzyna nad Odrą i Manschnow oraz Grupy Ratownictwa Medycznego OC. Specjalne stoisko z atrakcjami dla najmłodszych przygotowuje Kostrzyńska Gwardia Strzelecka. Sklepik i loterię fantową prowadzić będzie koło Związku Emerytów i Rencistów, kawiarenkę z ciastami oraz bigosem i grochówką zorganizuje Uniwersytet Trzeciego Wieku. Nowościami w programie będą - Wielki Marsz Nordic Woking oraz Rodzinny Bieg Po Zdrowie (który planowany jest na godz. 15.45). Akcję happeningową - Łańcuch Kostrzyńskich Serc przygotują aktywiści z Osiedla Leśnego. Będą oczywiście aukcje i licytacje gadżetów przekazanych przez firmy, instytucje i osoby fizyczne. Pieniądze na terenie miasta zbierać będzie 150 wolontariuszy. Główna impreza Finału odbędzie się jak zwykle na pl. Wojska Polskiego począwszy od godz. 12.00.
Powiatowe biura na przejściu granicznym
Przeprowadzka powiatowych filii wydziałów budownictwa, komunikacji i Urzędu Pracy jest już ukończona. Biura przeniesione zostały z budynku przy ul. Wyszyńskiego do budynku byłego przejścia granicznego. Przeprowadzka zrealizowana została błyskawicznie, gdyż właściciel powojskowego biurowca przy Wyszyńskiego (Agencja Mienia Wojskowego) wypowiedział umowę najmu i wyznaczył datę zdania budynku na 4 stycznia 2010r. Chcąc załatwić sprawy w podległych gorzowskiemu starostwu biurach – komunikacji, budownictwa, pracy udać się musimy do tzw. białego budynku na byłym przejściu granicznym.
Powiatowi urzędnicy mają spore doświadczenie w przeprowadzkach. Gorzowska siedziba starostwa przenoszona była trzy razy. Pierwszy raz powiatowi urzędnicy przenosili się dokładnie w Sylwestra w 1998 roku z wieżowca Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego do biurowca Zakładów Mechanicznych Ursus, kilka lat później wylądowali w biurowcu Stilonu przy ul. Walczaka by po dwóch latach trafić na ulicę Pankiewicza.
Punkt Informacyjno - Konsultacyjny
Jak zareagować i co robić gdy dzieci miały kontakt z niebezpiecznymi używkami dowiedzieć można od specjalistów z dziedziny uzależnień, psychologów i terapeutów z miejskiego punktu Informacyjno – Konsultacyjnego. Wszystkie konsultacje i porady są bezpłatne. Poniżej zamieszczamy aktualny plan dyżurów.