Przy Północnej już posprzątane
Prace porządkowe po Przystanku Woodstock już są zakończone. Odbiór sprzątniętego terenu odbył się w sobotę (8 sierpnia). Porządek w tak rekordowym tempie przy ul. Północnej zrobiła firma Alba ekoserwis. Firma, zgodnie z umową, na przeprowadzenie prac miała czas do 25 sierpnia. Akcja porządkowania terenu imprezy została zrealizowana tak sprawnie, że już po sześciu dniach od zakończenia festiwalu na woodstockowym polu było czysto. Przy okazji dziękujemy też mieszkańcom za to, że jak zwykle z wyrozumiałością i cierpliwością podeszli do utrudnień, które wiążą się z organizacją na terenie naszego miasta tak dużej imprezy jaką jest Przystanek Woodstock.
Drugi etap prac na Jana Pawła II
Jeszcze nie zakończyły się prace realizowane w ramach pierwszego etapu przebudowy ulicy Jana Pawła II, a już rozpoczęła się procedura związana z drugim etapem modernizacji. Urząd Miasta ogłosił przetarg na kontynuację prac na Jana Pawła II – oferty firm chcących podjąć się tego zadania będą przyjmowane do 18 sierpnia. Zakres prac ma obejmować przebudowę wraz z robotami rozbiórkowymi ulicy Jana Pawła II, na odcinku o długości ok. 194 m, od skrzyżowania z ul. Niepodległości do skrzyżowania z ulicą Orła Białego, polegającą na wykonaniu nowych warstw z betonu asfaltowego – wyrównawczej, wiążącej i ścieralnej na istniejącej jezdni z betonu asfaltowego. Powstaną też nowe parkingi chodniki, wraz z odwodnieniem do istniejącej sieci kanalizacji ogólnospławnej.
Cenne zabytki trafią do Muzeum Twierdzy
Kilkanaście kilometrów od Kostrzyna prowadzone są właśnie wykopaliska archeologiczne. Wydobyte z ziemi niezwykle cenne zabytki trafią już wkrótce do kostrzyńskiego Muzeum Twierdzy. Takie warunki prowadzenia wykopalisk uzgodniliśmy z kierownikiem badań archeologicznych i Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków – mówi Sławomir Górka Dyrektor Muzeum. Przed umieszczeniem cennych przedmiotów w gablotach muzealnych muszą one zostać poddane konserwacji. Ceramika będzie klejona i poddana rekonstrukcji. Archeolodzy podczas prac wykopaliskowych odnaleźli cmentarzysko ciałopalne kultury łużyckiej z okresu epoki brązu i epoki żelaza. Najstarsze znaleziska pochodzą z okresu 800 lat przed naszą erą, najmłodsze mają o 400 lat mniej. Wśród cennych eksponatów znajdują się toporki kamienne, popielnice (urny) i inne elementy ceramiczne.
Będzie gdzie uprawiać sport
Przy szkole podstawowej nr 2 trwa budowa nowoczesnego kompleksu sportowego. Uczniowie z dwóch boisk z zapleczem socjalnym będą mogli korzystać od połowy września. Większe z właśnie budowanych boisk (30m x 62m) posłuży do gry w piłkę nożną. Na mniejszym (19m x 32m) będzie można rozgrywać mecze piłki ręcznej, siatkowej i koszykówki. Teren zostanie ogrodzony i dobrze oświetlony (powstanie osiem masztów oświetleniowych). Po zakończeniu tej inwestycji wszystkie miejskie szkoły będą dysponowały nowoczesnymi boiskami ze sztuczną nawierzchnią. Pierwsze takie boisko powstało przy SP nr 4. W 2007 roku oddane zostało do użytku nowoczesne boisko przy Gimnazjum nr 1.
Stypendia dla najzdolniejszych
Dyrektorzy szkół, rady pedagogiczne, rodzice lub opiekunowie do 31 sierpnia mogą do Urzędu Miasta składać wnioski o przyznanie stypendiów najzdolniejszym uczniom. Tradycyjne już od kilku lat są one przyznawane wybitnym uczniom z miejskich szkół podstawowych i gimnazjach, którzy osiągnęli szczególnie wysokie wyniki w nauce, aktywnie działali na rzecz miasta, zostali laureatami lub finalistami konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych. Formularz wniosku można uzyskać w szkołach, na stronie internetowej Miasta oraz w Wydziale Oświaty, Kultury i Opieki przy ul. Kościuszki 3.
Przejście graniczne własnością miasta
Otrzymaliśmy właśnie z rąk Wojewody Lubuskiego decyzję (komunalizacyjną) o nabyciu przez Miasto Kostrzyn nieodpłatnie, z mocy prawa nieruchomości byłego przejścia granicznego. Decyzja jest ostateczna i stanowi podstawę do dokonania wpisu do księgi wieczystej. Teren przejścia miało przejąć gorzowskie starostwo. Protestowaliśmy, słaliśmy pisma, rozmawialiśmy. Ostatecznie Wojewoda zgodziła się z naszymi argumentami i nieruchmości stały się własnością miasta.
Alternatywa w centrum miasta
Od czwartku do soboty w czasie trwania Przystanku Woodstock pracownicy Urzędu Miasta – Wydziału Oświaty, Kultury i Opieki, zespół doświadczonych terapeutów oraz przedstawiciele miejskiej komisji ds przeciwdziałania alkoholizmowi prowadzili w centrum miasta na placu Wojska Polskiego akcję profilaktyczną Alternatywa. W ramach akcji, której celem było przeciwdziałanie uzależnieniom rozdano kilka tysięcy materiałów profilaktycznych i udzielono ponad 200 specjalistycznych porad. Organizację akcji kwotą 10 tysięcy złotych wsparł Marszałek Województwa Lubuskiego. Mamy ogromne doświadczenie w prowadzeniu tego rodzaju przedsięwzięć. Od sześciu lat realizujemy obok dużych akcji promujących Kostrzyn także kampanie profilaktyczno-edukacyjne. Przystanek ze względu na ogromną liczbę uczestników jest świetną okazją do antyuzależnieniowej profilaktyki.
Zielone Lubuskie - Zielony Woodstock
Dużym sukcesem zakończyła się realizowana przez Miasto, Urząd Marszałkowski i Fundację WOŚP akcja Zielone Lubuskie - Zielony Woodstock. Celem akcji była promocja zachowań ekologicznych. W jej ramach woodstockowej młodzieży rozdaliśmy 32 tysiące worków na śmieci. Prawie wszystkie, wypełnione śmieciami zostały później odniesione przez młodzież do punktów zbierających odpady. Wśród młodych uczestników Przystanku, którzy posprzątali przy swoich namiotach i oddali worki rozlosowany został nowoczesny notebook. Zwycięzcą losowania okazał się Marcin Młyńczyk z Murowanej Gośliny. Obecnie przy ulicy Północnej pracuje 250 pracowników firmy ALBA ekoserwis, która wygrała przetarg na sprzątanie miejsca imprezy. Firma na zakończenie prac ma czas do 25 sierpnia, ale z szybkiego ich postępu widać że sprzątanie zakończy się dużo szybciej.
I już po Przystanku Woodstock
I już po Przystanku Woodstock. Kostrzyn w czasie festiwalu odwiedziło według szacunków grubo ponad pół miliona osób. W trakcie imprezy 70 ratowników i lekarzy Miejskiej Obrony Cywilnej na terenie miasta dbało zarówno o bezpieczeństwo mieszkańców jaki i osób przyjezdnych. Służby medyczne kostrzyńskiej Obrony Cywilnej realizowały zlecenia dyżurnego szpitalnego pogotowia. Tak było szybciej bo przy każdym z punktów medycznych dyżurowała karetka z zespołem wyjazdowym. W związku z utrudnieniami w ruchu drogowym do osób potrzebujących pomocy mogły one dotrzeć szybciej niż karetka ze szpitala. Dzięki temu mieszkańcy, którzy mieli problemy ze zdrowiem nie odczuwali utrudnień w dotarciu do opieki medycznej związanych z odbywającym się Przystankiem Woodstock – wyjaśnia Wiesława Nagórna szefowa Referatu Spraw Wojskowych.
Wysłannik Ministerstwa w miejskm namiocie
Na woodstockowym polu w namiocie promocyjnym Urzędu Miasta odwiedziła nas Olga Heniec wysłanniczka Ministra Ochrony Środowiska. Przywiozła materiały promujące zachowania proekologiczne, przyglądała się realizowanej przez nas wspólnie z Fundacją WOŚP akcji ekologicznej Zielone Lubuskie - Zielony Woodstock. W ramach tego przedsięwzięcia udało się rozprowdzić wśród uczestników Przystanku już 20 tysięcy worków na śmieci. Z tej liczby prawie 7 tysięcy wypełnionych worków przystankowicze zdali w punkcie prowadzącym zbiórkę odpadów.
Więcej artykułów…
- 9 + 5 = rozwój miasta
- Będą nowe książki
- Osiedle będzie ładniejsze
- Gorzowska jak nowa
- Korty tenisowe - będą na stadionie
- Ulica Sienkiewicza odebrana
- Pływająca "akcja lato"
- W muzeum nowe zabytki
- Współpraca z organizacjami pozarządowymi
- Ogłoszenie o konkursie ofert – badania wad postawy dzieci i młodzieży