Szkolenie - projekty unijne
Europejskie Centrum Spotkań Seniorów i Osób Niepełnosprawnych – Kostrzyńskie Centrum Wspierania Biznesu (Kręgielnia, ul. Fabryczna 5) zaprasza w dniu 8 października na szkolenie dotyczące umiejętności przygotowywania projektów z Programu Operacyjnego – Kapitał Ludzki. Szkolenie jest całkowicie bezpłatne, do udziału szczególnie zapraszamy przedstawicieli organizacji pozarządowych i instytucji zajmujących się sprawami społecznymi.
Miejskie forum coraz nowocześniejsze
Wczoraj (21 września) całkowicie zmieniła się szata graficzna miejskiego forum dyskusyjnego. Poprawiona została również jego funkcjonalność. Za pomocą forum użytkownicy dyskutują o najważniejszych miejskich sprawach, wyrażają swoje opinie, zgłaszają pomysły, szukają mieszkania lub nawet recenzują sklepy i zakłady usługowe. Niektórzy za pomocą forum sprawdzają swoją popularność, inni piszą na każdy temat, niektórzy tylko o tym na czym się znają. Miejskie forum dyskusyjne jest stworzone i administrowane przez informatyków z Urzędu Miasta. Każdy z mieszkańców może zgłaszać swoje pomysły dotyczące wyglądu i sposobu funkcjonowania forum - mówi Robert Korytkowski informatyk z Urzędu Miasta. Czekamy też na propozycje tworzenia nowych działów tematycznych. Żeby zostać użytkownikiem miejskiego forum dyskusyjnego należy się najpierw zarejestrować.
Uczniowie sprzątali świat
Klasa III z kostrzyńskiego Gimnazjum nr 1 w poniedziałek 21 września w Kaleńsku sprzątała teren przy jeziorze. W tym miejscu wypoczywa wielu mieszkańców Kostrzyna więc to miejsce postanowiliśmy posprzątać w ramach akcji Sprzątania Świata - wyjaśniała Irena Walencik nauczyciel z Gimnazjum Nr 1. Sprzątanie świata jest międzynarodową kampanią odbywającą się na całym świecie w trzeci weekend września. Jej celem, ważniejszym niż usunięcie śmieci, jest wzrost świadomości ekologicznej. W Polsce akcja odbywa się co roku, począwszy od 1994. W akcji uczestniczy młodzież szkolna, harcerze, członkowie organizacji ekologicznych oraz wolontariusze.
Gorzowska już prawie gotowa
Remont ulicy Gorzowskiej zmierza ku końcowi. Ostatnie prace wykończeniowe i malowanie linii potrwać mogą jeszcze około dwóch tygodni. Pierwszy etap prac na gorzowskiej rozpoczął się jeszcze w ubiegłym roku. Nowa nawierzchnia została wtedy położona od granic miasta (skrzyżowanie z ulicą Północną) do wjazdu na teren byłej jednostki wojskowej – w pobliżu wiaduktu kolejowego. Odcinek ten był bardzo dziurawy więc jego remont ruszył bez czekania na fundusze unijne. Z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego w tym roku zdobyliśmy 4,6 mln zł. Fundusze umożliwiły kontynuację prac ulicy Gorzowskiej (od wiaduktu do skrzyżowania z ulicą Mickiewicza). Zakres inwestycji obejmował rozbiórkę istniejącej nawierzchni drogi z kostki granitowej, wykonanie nowej podbudowy, zjazdów, kanalizacji deszczowej i ułożenie nowego dywanika asfaltowego.
Komisje Rady
We wtorek (22 września, godz. 16.30) obradować będzie Komisja Rozwoju Gospodarczego i Finansów, w czwartek (24 września, godz. 15.00) spotka się Komisja Spraw Społecznych. W czasie obrad radni analizować będą informację z realizacji budżetu za I półrocze 2009r., przyjmą sprawozdania Kostrzyńskiego Centrum Kultury i Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Radni przeanalizują również sprawę udzielenia powiatowi pomocy w budowie szkoły ponadgimnazjalnej.
Wojewódzkie obchody Europejskich Dni Dziedzictwa
„Nie przypadkowo więc (wojewódzkie obchody Europejskich Dni Dziedzictwa) odbyły się w cennym pod względem wartości kulturowych mieście Kostrzyn nad Odrą. (...) Tematem przewodnim sesji naukowej była architektura obronna oraz jeden z jej najcenniejszych przykładów w naszym regionie – twierdza Kostrzyn. (...) Jestem przekonana, iż licznie zgromadzeni uczestnicy obchodów nie raz jeszcze powrócą do gościnnego miasta.” Te słowa do Burmistrza skierowała Barbara Bielinis-Kopeć Lubuski Konserwator Zabytków w związku ze zorganizowanymi w Kostrzynie w czasie Dni Twierdzy – wojewódzkimi obchodami Europejskich Dni Dziedzictwa. Obchody Dni Dziedzictwa odbywają się z inicjatywy Rady Europy. Ich celem jest popularyzowanie edukacji historycznej oraz promowanie wspólnej europejskiej kultury .
Nagrody dla społeczników
Ruszyła VIII edycja wojewódzkiego konkursu „Społecznik Roku 2009”. Wziąć w nim udział mogą organizacje pozarządowe i osoby fizyczne działające w obszarze pomocy społecznej oraz instytucje działające w sferze społecznej. W tegorocznej edycji premiowane będą osoby i instytucje zajmujące się wspieraniem rodzin zastępczych, profilaktyką niedostosowania społecznego dzieci i młodzieży oraz rodzin zagrożonych dezintegracją i przemocą, integracją ze środowiskiem lokalnym osób niepełnosprawnych, starszych i przewlekle chorych. Wnioski o wyróżnienie rozpatrywane będą w kategoriach: działania na rzecz środowiska lokalnego, przyjaciel roku, szczególne osiągnięcia w pomocy społecznej, wydarzenie roku. Więcej informacji i druki wniosków na stronie LUW.
Tłumy na Dniach Twierdzy
Dziesiąte, jubileuszowe Dni Twierdzy już za nami. Patronat nad imprezą sprawował Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński. Pierwszy dzień Dni Twierdzy upłynął pod znakiem konferencji naukowej. Kolejne dwa dni były okazją do podziwiania pokazów militarnych, wystaw i niezwykłych koncertów. W sobotę uroczystości rozpoczął korowód, w którym przebrani w historyczne stroje uczestnicy przemaszerowali w rytm muzyki granej przez Kostrzyńską Orkiestrę Dętą z Placu Wojska Polskiego na Stare Miasto. Już na miejscu oglądać mogliśmy pokazy przygotowane przez Tradycyjny Oddział C. K. Regimentu Krakowskiej Artylerii Fortecznej oraz Kostrzyńską Gwardię Strzelecką. Można było skorzystać z przejażdżki radzieckim czołgiem T55, lub odpocząć w Saloniku Bibliotecznym. Sobotnie wydarzenia relacjonowała Telewizja Polska.
Ogromne zainteresowanie konferencją
O najstarszych neolitycznych fortyfikacjach, grodziskach kultury łużyckiej, fortecznych kolejkach wąskotorowych oraz o tym jak wyglądała Twierdza Kostrzyn rządzona przez wojska napoleońskie rozmawiali uczestnicy zorganizowanej przez Muzeum Twierdzy konferencji naukowej (piątek 11 września). W konferencji udział brała Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków Barbara Bielinis-Kopeć. Niezwyklej interesujący wkład na temat najstarszych polskich warowni wygłosił dr Mirosław Furmanek z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Na temat Średniowiecznych fortyfikacji miejskich mówił Błażej Skaziński – szef gorzowskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. O swoich doświadczeniach z prowadzonych na terenie Kostrzyna wykopalisk archeologicznych opowiadał Dyrektor Muzeum Twierdzy Sławomir Górka.
U Krasnala w Bibliotece
W bibliotecznym oddziale dla najmłodszych (Krasnal) w każdy czwartek od 3 września odbywać się będą popołudniowe zajęcia dla dzieci (literackie, plastyczne, edukacyjne, muzyczne, gry i zabawy). Jeszcze w tym miesiącu dzieci będą miały okazję spotkać się w bibliotece z Krystyną Śmigielską – autorką książek dla dzieci i młodzieży. Spod jej pióra wyszły takie przeboje czytelnicze jak Węszący Renifer, czyli tydzień z ciocią Julią czy też Skarb z leśnego grobowca.
Więcej artykułów…
- Nauczą się niemieckiego
- 70 rocznica wybuchu II Wojny Światowej
- Zakończenie wakacji w Miejskiej Bibliotece
- Dzień Straży Miejskiej
- Pierwszy dzwonek
- X Dni Twierdzy - pod patronatem Marszałka
- Można wydzierżawić dwie działki
- Prace trwają...
- Szkolenie - realizacja unijnych projektów
- Organizacja roku szkolnego 2009/2010